Екологічний тижневик

Консультація «Екологічне виховання дітей в сім'ї»

Екологія - це наука, і відбулася вона від слова ойкас - будинок, житло, місце проживання. Це все живе, що нас оточує, чим ми дихаємо і живемо. І в дошкільній педагогіці з'являлося новий напрямок виховання - екологічне виховання.

З перших років життя у дітей формулюється початок екологічної культури. Діти бачать вдома, як мама доглядає за квітами, кішкою або собакою. Вони самі тягнуться до всього живого, їм хочеться погладити тварину і помилуватися красивими квітами.

Підростаючи, діти дізнаються, що кожна істота має свій «будинок», в якому є все для його життя. Екологічне виховання - це і є пізнання живого, яке оточує дитину, в своєму середовищі проживання, і наше головне завдання, навчити їх охороняти і берегти те, що вони бачать. Потрібно доступно пояснити дитині, що ламати гілку дерева не можна, особливо взимку. Зверніть увагу дитини на красу, які вони гарні в інеї. Взимку вони сплять і у них тільки ми захисники.

Потрібно коріння вкрити снігом, пояснюючи, що ми допомагаємо їм вижити взимку. Буваючи з дітьми взимку в лісі, зверніть увагу на тишу в лісі, її красу і як добре дихається в лісі.

Навесні природа перетворюється, і ми радіємо кожною новою травинці і новим листочком. Починається робота на дачі і діти допомагають вам нехай зовсім мало, але вони тягнуться до цього, бачачи, як цим займаєтеся ви. У дачних масивів є ліс, ви буваєте там з дітьми. Ми всі тягнемося до природи, щоб відпочити, подихати свіжим повітрям, послухати дзюрчання струмочка. Ми дорослі збираємо квіти і лікарські трави, нарвіть тільки стільки, скільки вам потрібно, і намагайтеся не рвати з корінням.

Збираючи в лісі гриби та ягоди, беріть тільки ті, які ви знаєте, а інші не чіпайте. Вони потрібні тваринам, вони ними харчуються і лікуються. Як, наприклад, гриб мухомор, він такий гарний, помилуйтеся їм, але не чіпайте його, прийде лось і він йому знадобиться для лікування. Щоб гриби не зникали у нашого лісу, не порушуйте грибницю, поясніть дітям, що гриби потрібно зрізати ножиком, тут виросте новий гриб.

Діти часто надходять жорстоко з природою і в усьому цьому винні ми дорослі. Не змогли навчити бачити красиве, і піклується про те, щоб все, що оточує нас, тільки радувало.

Нагодуйте птахів, повісьте годівницю за вікном або на балконі. Дитина сама буде класти туди корм. Хочете порадувати дитину, заведіть йому папужок або щигля, черепаху або хом'ячка. Поясніть і навчіть, як правильно за ними доглядати і дитина буде щасливий. У багатьох дітей є мрія мати друга поруч, це кошеня або щеня. І якщо ви завели собі тварину вдома, не викидайте їх на вулицю, коли вони підростуть, адже тварини і довіряють людям. Побажання вам виховувати у дітей почуття співчуття, вчіть бачити красу навколишнього світу, і це не пройде даром. Якщо дитина буде дбайливо ставиться до всього - ваше виховання не пройде даром. Вони будуть уважні не тільки до навколишнього світу, а й до вас дорослим.

Консультація «Виховання любові до природи»

Людська діяльність в останні роки завдає все більшої шкоди природі - це і забруднення, і надмірне нераціональне витрачання її ресурсів.

Діяльність людини в природі має бути розумною: охороняє і творчою. Це ставлення до природи потрібно виховувати у дітей з ранніх років. Саме з ранніх років людина починає пізнавати красу, різноманітність природи.

Основи характеру, життєва позиція дитини закладаються в сім'ї. І щоб пояснювати дітям, як берегти природу, щоб прищепити їм якісь природознавчі навички, дуже важливий особистий приклад батьків! Їх дбайливе, любовне, дбайливе ставлення до природи.

Краса рідної природи розкриває красу людської праці, народжує бажання зробити свій край ще прекраснішим. Тому так важливо показати дітям як людина оберігає і примножує природні багатства, скільки праці вкладає, щоб радували всіх лісу і озера, поля і річки.

У вихованні у дитини дбайливого ставлення до природи немає і не може бути дрібниць. Зірваний просто так квітка, спіймана з цікавості метелик, розтоптаний жучок - все це при байдужому ставленні з боку дорослих може призвести до вкрай небажаних наслідків.

Любов дітей до природи починається з осмислення її цінностей. Тому перш за все потрібно показати пізнавальну та естетичну цінність природи. Завдяки цьому з часом і розвинеться дбайливе, відповідальне ставлення до навколишнього природного середовища.

Зацікавлювати дитину батьки можуть найрізноманітнішими способами. Наприклад, вирощування домашніх рослин. Крім того, щоб хлопці своєчасно їх поливали, слід всіляко заохочувати їх інтерес до росту і розвитку рослин, появи нових росточков, квітів, плодів. Найбільш придатні для цього такі швидкорослі рослини як герань або бегонія, кімнатні культури помідорів і огірків. Відповідальність - важливе людська якість. І саме його ми будемо розвивати, довіряючи крихітці життя зелених вихованців. Також можете спробувати виростити апельсини або лимони, ананаси чи груші. Посадіть в землю кісточки фруктів і подивіться, що вийде. Ну, хіба це не диво: виростити на підвіконні даний тропічна рослина і поласувати його плодами?

Кожна сім'я має всі можливості для того, щоб пробудити, розвинути у дитини інтерес до життя природи, потреба постійного спілкування з нею.

Велике виховне значення мають регулярні сімейні поїздки в ліс, поля, на річку чи озеро. Дитина, під благотворним впливом батьків, поступово сприймає красу і принадність природних ландшафтів, вникає в таїнства життя природи. У безпосередньому зіткненні з природою у дітей розвивається спостережливість, допитливість, інтерес до природних об'єктів.

Дуже велике значення має читання вголос книг про природу, життя тварин. Залучаючи дитину в обговорення прочитаного, дорослі роз'яснюють незрозумілі моменти, направляють його думки й інтереси на життя природи.

Особливо дитини тягне до тварин. Він пристрасно бажає мати і опікати яке-небудь жива істота. Вміст у будинку тварини пов'язано з додатковим навантаженням і труднощами. І все-таки, важко переоцінити вплив, який чинить на формування особистості дитини спілкування, турбота і догляд за слабким живою істотою. З тваринами дитина може емоційно спілкуватися - грати і розмовляти. Ігри з братами меншими (особливо з собаками і кішками) тренують дітей фізично. Дитина стає більш рухливим і спритним, удосконалюється його моторика і координація рухів. Наявність тварини в будинку робить дружніше і згуртована сім'ю.

Так само величезне значення має художньо-творча діяльність дітей. Ліплення з глини, пластиліну, всі види аплікацій, конструювання із застосуванням круп, тесту і природних матеріалів, малювання за допомогою рослинних елементів - все це сприяють вихованню любові до природи у дошкільнят. Прагнення зробити гарніше, краще впливає на світ почуттів, дозволяє розкрити творчий потенціал, підвищує рівень розвитку мовлення у дошкільників, діти вчаться створювати, вчаться розуміти і бачити красу і багатство природи.

Екологічне виховання буде дієвіше тільки в тому випадку, якщо в родині існує постійне, щоденне спілкування дорослих з дітьми. Не шкодуйте свого часу на ігри з домашніми тваринами, на ботанічні експерименти, на читання добрих віршів і оповідань про природу, на прогулянки. І тоді ваші діти і в дорослому житті будуть усвідомлено і дбайливо ставитися до всього живого і неживого на Землі.

Консультація "Рослини в нашому житті"

Рідна земля з її голубими плесами річок та озер, буйним цвітом садів, розмаїтим світом комах, пернатих, тварин - все це є єдиним і незамінним в роки дошкільного дитинства. Саме тоді ми знайомимося з мовою природи. В її красі починаємо впізнавати мудрі закони: коли гасаємо босоніж по шовкових травах і овечих стежках, поринаємо у казку лісу, луків, моря; радіємо кожній новій квіточці, травичці, кольоровим камінцям і фантазуємо досхочу - тоді народжується ота любов до своєї землі, до всього живого, що зігріває серце людини, підтримує в скрутну годину, додає сил і наснаги, спонукає до доброти і творчості, відвертає від зла. 

Хто підв'яже зламану гілочку берези, врятує пташку, підбере і вилікує кошеня, хто переймається чужим болем, той ніколи не вчинить зла природі. Душа його освітлена великою любов'ю до життя, дарує тепло всім людям і тваринам, і рослинам. Саме дефіцитом цього життєдайного почуття пояснюють лікарі причини багатьох недуг, а в контексті з природою, у турботах про неї вбачають кращий лікувальний засіб. Мабуть тому у міських квартирах поряд з людьми оселяється все більше рослин і тварин. Вони щедро дарують людям радість спілкування з представниками природи, якого так не вистачає у наш стресогенний час мешканцям кам'яних мішків. 

Спілкування з представниками живого рослинного світу має бути постійним і безпосереднім, а для цього потрібне максимальне наближення людини до рослин. 

Що було спочатку? Спочатку була Берегиня. Вона - це Прадерево світу, яке і є початком всього. А потім була Мати-Земля й усе на ній суще. Найперше - рослини. І не завдяки своїм утилітарним якостям (споживають і рослини, і тварини, використовуються як будівельний матеріал тощо), а завдяки їхній планетарній функції, бо саме з існування рослинного світу, вважайте розпочалося справжнє життя на Землі. 

Рослини у довготривалий період еволюційного розвитку сформували на планеті таке повітря, яке уможливило існування тваринного світу, а згодом і людини. Склад повітря на землі ніколи не був постійним. Первісний зовсім не скидався на сьогоднішній і вчорашній (хоча вчорашній був значно чистішим, ніж 30 сьогоднішній). Вода, водорості, а потім і вищі рослини (дерева, кущі, трави) постійно змінювали його. Та кількість кисню, яку ми маємо сьогодні, накопичилася завдяки фотосинтезу - за нього на нашій планеті відповідають головним чином рослини. 

Але сьогодні невдячне людство нищить свого зеленого друга. Ліси вирубуються, а в деяких регіонах через низький рівень сільськогосподарської культури спалюються цілі рослинні масиви. Землерийні роботи, видобування корисних копалин, глобальна меліорація, спорудження гігантських гребель з утворенням гігантських штучних мостів, будівництво великих міст, повітря яких згубно діє на здоров'я людини і рослини, - все це спрямоване проти Природи. 

Наш організм починає звикати до забрудненого повітря, довкілля і поступово відчужується від рослинного повітря. Через це крок за кроком ми втрачаємо природній імунітет і стаємо вразливими до алергенної дії рослинного пилку. 

Говорячи про світ рослин, ми можемо не визнавати, що людина пов'язана з ним чимось незримим, нематеріальним. Дослідженнями доведено, що під час тривалого перебування на підводному човні, в Антарктиді чи Арктиці, на космічному кораблі у людей з'являється особливо відчутний потяг до рослин, навіть ностальгія за ними. Чому ж так болісно переживається їхня відсутність поруч? А тому, що отримуємо від рослин не тільки їжу, не лише кисень і будівельний матеріал, а й ще щось значно вагоміше. Згодом порозумнішала людина, немов би з чиєїсь злої волі, почала відгороджуватись від природного середовища, протиставляти себе Природі, а її саму нищити, і зв'язки розірвалися, їх тепер складно помічати, а ще складніше вивчати. 

Так, на території сьогоднішньої України, за часів праслав'ян за храм служили соснові та березові гаї, діброви - їх називали боговиця, божелісся, гайбож, праведний ліс. Місця такі оберігалися: аби - хто ходити туди й творити, що йому заманеться, не міг. Вшановували також окремі дерева - пошкодити дерево вважалося за великий гріх. 

В Україні є багато рослин - довгожителів, що дивним чином збереглися з прадавніх часів. Деякі з них пов'язані з іменами визначних людей, наприклад, 31 маємо дуб Григорія Сковороди, Тараса Шевченка, Цікавий історичний факт, онука князя Київського, Ярослава Мудрого, Едігна була черницею, жила в дуплі великого дерева в Баварії. Це дерево і сьогодні там шанується, оберігається і охороняється законом. 

Але сьогодні на Землі стає все менше довгожителів - рослин. Склад флори постійно змінюється, а площа лісів дедалі зменшується. Вже зникло чимало видів рослин і цей процес триває, причому темпи його помітно зросли... До чого це може призвести? Насамперед, знижується родючість ґрунтів, а ще відбуваються зміни у складі легких рослинних речовин. А оскільки різні рослини мають різні речовини, то і кожен ліс має свою атмосферу, конкретну для хвойного, листяного чи змішаного типу. Час від часу проводяться відновлювальні роботи стосовно Зеленого друга, однак людьми висаджуються випадкові рослини, що швидко ростуть. То ж фітонциди вони можуть виділяти, але чи сильне буде те поле з легких фітогенних речовин. 

Ростуть поряд рослини, утворюють єдиний щит-захист від хвороб, і цей потік фітонцидів, відпрацьований тисячоліттями, піднімається зв'язуючим струменем із Космосом. Про це можемо говорити тоді, коли ідеально працює все рослинне співтовариство. Але якщо в ньому постійно щось змінювати (вирубувати рослини, замінювати їх іншими, чужими для даної місцевості і нездатними відразу створити спільноту з існуючими). Наслідки - хворе людство і жодних корисних контактів з Космосом. 

Задимленість атмосфери зростає, через це збільшується відбиття сонячного світла та космічної енергії, а з нею тієї інформації, яка колись вільно йшла до Землі. Рослини стають слабшими, вразливими до дії патогенної мікрофлори та різних шкідників. Хворобливі рослини довго не живуть і зовсім не можуть нормально виконувати свої функції, життя на Землі - це частка суцільного космічного існування, а тому людство не повинне зневажливо ставитись до довкілля й готувати собі кінець світу. Цього не повинно бути, бо життю немає кінця. 

Вкрай важливо не згаяти час, дати малюкам якнайбільше змоги пізнати і полюбити рідну природу, зрозуміти, що в ній все взаємопов'язано, відчути себе її невід'ємною частинкою й усвідомити, що кожна рослинка, кожна жива істота - така ж частка, якій буває добре, а буває і боляче. Якщо в серцях наших дітей з'явиться любов до життя, якщо прагнення робити добро стане для них потребою, а заклик " Не зашкодь!" усвідомиться кожним, тоді ми зможемо бути спокійними і за наших дітей і за екологію нашої планети.

Консультація "Що таке Червона Книга України?"

Ідея про необхідність створення Червоної книги виникла наприкінці 50-х років. Вона зародилася серед провідних учених різних країн, об'єднаних у Міжнародну спілку охорони природи та природних ресурсів. Спершу її уявляли як книгу обліку видів тварин і рослин, що перебувають під загрозою цілковитого зникнення. Учені вважали вкрай потрібним привернути увагу міжнародного співтовариства та керівників окремих держав до того злиденного стану, в якому перебуває природа. До Міжнародної Червоної книги, виданої вперше 1966 року, було занесено описи 200 видів птахів, близько 100 видів ссавців і приблизно 25 тисяч рослин. Узявши за основу це видання, багато держав почали видавати свої національні Червоні книги.

Першу Червону книгу в нашій країні було видано в 1978 році, і називалася вона Червона книга СРСР. Через 6 років з'явилося друге, повніше видання. Було набагато ширше представлено коло тварин, які потребують охорони. Крім ссавців, птахів, амфібій та рептилій, до неї було внесено риб, комах, молюсків і навіть черву. Під час підготовки третього видання розширення і поглиблення роботи призвело до спеціального обговорення критеріїв, за якими зникаючі види мають бути внесені до Червоної книги.

У ній виділено п'ять категорій вито, які охороняються:

1 вид – не можна врятувати, якщо не вдатися до спеціальних заходів;

2 вид – чисельність іще висока, проте катастрофічно зменшується;

3 вид – зникнення іще не загрожує, але вид можна зустріти лише на обмеженій території;

4 вид – потребує додаткового вивчення;

5вид – врятовані від вимирання.

Головна мета Червоної книги – виявлення і облік тих видів організмів, які можуть зникнути і для збереження яких потрібні спеціальні заходи захисту. У Книзі систематизовано матеріали з характеристиками стану вказаного виду. Описано розповсюдження, чисельність, особливості біології, фактори, що визначають умови виживання. Спеціально наголошено на конкретних заходах, конче потрібних для врятування виду. Ці заходи обов'язкові для виконання тими

державними установами, які несуть відповідальність за збереження і використання природних ресурсів.

Слідом за виданням національних Червоних книг у багатьох великих державах було видано регіональні, що описували стани популяцій того чи іншого виду в різних регіонах країни.

Крім Червоної книги існує також Чорна книга. У ній описано ті тварини і рослини, котрі назавжди зникли з лиця Землі за час існування цивілізованої людини. У загибелі більшості видів безпосередньо винна людина.

"Екологічне виховання дошкільнят. Поради для батьків за порами року"

Екологія - це те, що оточує кожного з нас. Ще ніколи так гостро не стояла загроза екологічної кризи, як сьогодні. На планеті з лякаючою швидкістю зникають різні види унікальних тварин і рослин. З кожним днем все більше забруднюється навколишнє середовище. Щоб запобігти варварському ставленню до природи, варто починати виховувати екологічну культуру з найменших років. Тому в наші дні екологічне виховання дошкільників здобуває зростаючу актуальність. Дошкільний вік - самий відповідний час для формування у дитини основ сприйняття світу. Діти в ранньому віці дуже емоційні, чуйні та милосердні й сприймають природу як живий організм. Екологічне виховання дошкільнят насамперед, спрямоване на формування позитивного ставлення дитини до навколишнього середовища - землі, води, флори, фауни. Навчити дітей любити і берегти природу, дбайливо використовувати природні багатства - головні завдання екологічного виховання. Яке значення для дошкільнят має екологічне виховання?

  • виробляє відповідальність за збереження природи;
  • виховує почуття прекрасного, здатність бачити красу;
  • дає розуміння тісного взаємозв'язку всього живого на планеті;
  • запобігає агресивні, руйнівні дії по відношенню до природи;
  • спрямовує дитячу активність у позитивне русло і розширює кругозір.

Осінь

1. Шановні батьки! Перебуваючи разом з дітьми на прогулянці, поспостерігайте, що шукають в траві птахи? Чому метелики літають біля квітів? Що вони роблять? Висновки зробіть разом з дітьми: всім тваринам потрібна їжа, адже вони живі істоти.

2. Перебуваючи разом з дітьми в парку, помилуйтесь його красою, погодуйте білочку горішками. Акцентуйте увагу дітей на тому, що вона жива істота і також хоче їсти.

3. В теплий осінній день, перебуваючи з дітьми біля водойми, зверніть увагу дітей, яка вода в ній — чиста чи брудна? Хто мешкає у водоймі? Зверніть увагу дітей на те, що і рослинам, і тваринам, і птахам, як і людям, вода потрібна чиста.

4. Разом з дітьми уважно огляньте кімнатні рослини, які є у вас удома. Доручіть дітям самостійно дізнатись, які з рослин більш вологолюбиві, а які менше (діти про це вже знають) і полити їх.

5. Проведіть разом з дітьми дослід: в дві склянки посадіть цибулини, але в одну налийте воду, а в іншу — ні. Далі спостерігайте за змінами. Висновки зробіть разом з дітьми.

6. Пересадіть зі свого городу кущ помідорів чи чорнобривців, а потім разом з дітьми поспостерігайте, де довше буде рости рослина — на городі чи в квартирі? Чому?

7. Перебуваючи у парку чи на присадибній ділянці, зверніть увагу дітей на стан рослинності. Чому зів'яли рослини на городі, на квітнику? Чому опало листя? Хай про все це розкажуть вам діти. 

Зима

1. Шановні батьки! Поспостерігайте разом з дітьми за мешканцями акваріуму і спитайте в дітей: чому на поверхню води піднімаються молюски? Чи добре живеться рибкам в акваріумі? При необхідності разом з дітьми частково замініть воду в акваріумі.

2. Запропонуйте дітям провести невеликий дослід: де краще дихається — на вулиці, біля дороги, чи у парку? Допоможіть дітям зробити правильний висновок.

3. Проведіть разом з дітьми невеликий дослід: вазу з квітами помістіть в прозорий поліетиленовий мішок і туго зав'яжіть його. Через деякий час зверніть увагу дітей на те, що в середині мішка з'явились крапельки води. Чому вони з'явилися? Відповідь шукайте разом з дитиною: рослина також дихає.

4. Вранці, йдучи у дитячий садок, зверніть увагу дітей на місцезнаходження сонця. Чи знаходиться воно так високо, як було влітку? Зверніть увагу дітей на температуру повітря. Спитайте в них, чому стало холодно? Допомагаючи відповісти дітям, поясніть положенням сонця на небі.

5. Перебуваючи з дитиною в лісі чи парку, запропонуйте їй знайти тих комах, яких вона зустрічала влітку. Куди вони зникли і чому? Хай про все це розкажуть вам діти, вони це вже знають.

6. Перебуваючи з дитиною на прогулянці у парку, попросіть її розповісти, чому взимку рослини "сплять"? З чим це пов'язано? Про залежності, які існують між неживою природою і живою, діти вже знають. 

Весна

1. Шановні батьки! Перебуваючи на присадибній ділянці, зверніть увагу дітей на перших комах. Чому з'явилися метелики? Де вони літають? Чи потрібні рослинам метелики?

2. Йдучи у дитячий садок, зверніть увагу дітей на те, чим зайняті птахи? Де вони мешкають? Чим живляться? Яку користь приносять?

3. Прочитайте дітям книжку Ю.Дмитрієва "Про природу для великих і маленьких". Спробуйте подивитися на природу разом з дітьми очима героїв цієї книги.

4. Запропонуйте дітям розповісти вам оповідання, яке прочитали їм у дитячому садку (З.П.Плохій "Хто потрібніший") і виясніть, хто ж самий потрібний на Землі?

Такі «домашні завдання» даються з метою зацікавити батьків, коли не вдається переконати їх прийти на збори і консультації. Приймаючи завдання як обов'язкове для дитини, вони поступово самі залучаються до наміченої справи і починають проявляти до неї цікавість.

Такі "домашні завдання" виступають в комплексі взаємодоповнюючих форм роботи з сім'єю, вони використовуються для більш глибокого засвоєння дитиною знань, одержаних у дитячому садку, а також для спільної діяльності, в процесі якої дошкільники і дорослі вчаться узгоджувати свої зусилля і краще розуміти один одного. Під впливом цього батьки "повертаються обличчям" до проблем, які були підняті у дитячому садку і до педагогів як до спеціалістів з цієї проблеми. А це дуже важливо для взаємодії обох сторін. При найбільш відповідальному ставленні до справи виховання без активної взаємодії вихователі і батьки не зможуть вирішити складні завдання екологічного виховання дітей. 

Влітку

Теплого літнього дня, прогулюючись з дітьми в парку чи в лісі, відпочиваючи біля річки чи озера, на лузі, запропонуйте їм послухати й розповісти, хто що почує.

Пограйтеся з ними у гру "Хто більше почує?" Нехай малята спробують відтворити почуті звуки — шум лісу, вітру, шурхіт листя окремого дерева. Вчіть їх імітувати дзижчання бджілки, кумкання жаби, спів пташки тощо.

Уважно огляньте з дітьми старі дерева, помилуйтеся їх пишною кроною. Діти, напевне, впізнають їх, назвуть. Пошукайте і знайдіть дупло. Поспостерігайте за ним — чи не з'явиться, бува, його господар? Це може бути білка, дятел або ще хтось.

  • Які сліди свідчать про наявність мешканця тут?

Побачивши бджолу, слід уважно поспостерігати, як вона збирає нектар, куди летить далі. Простежити — які рослинки в саду, в лузі вона вибирає. Роздивіться — он пилок пристав до її тільця... А чи знає малюк, яка користь від того, що комахи переносять пилок з однієї рослини на іншу? (Це сприяє буйному цвітінню трав і квітів, а також збільшенню врожаю культурних рослин).

Якщо ви із своїм малюком перебуваєте в сільській місцевості, то маєте чудову нагоду спостерігати за свійськими тваринами (худобою, птахами). Зверніть увагу на їхні звички, на те, як вони ставляться до своїх дитинчат. Якщо це не буде небезпечнодля малого, доручіть йому доглядати за твариною чи птахами. Ви маєте неодмінно викликати в дитини бажання дбайливо, лагідно ставитися до них.

Перебуваючи разом з дітьми на гостинах у Природи, створюйте або використовуйте ситуації, коли дитині слід дотримуватись певних правил поведінки в природі:

  • не кричати й не лякати пташок
  • не ламати гілки
  • не руйнувати павутиння
  • не збивати гриби тощо….

Пам'ятайте глибоку народну мудрість: дитина вчиться всього, що бачить у себе вдома.

І ще одне завдання батькам: запропонуйте вашим малюкам, перебуваючи за містом або в парку, подихати на повні груди, а повернувшись додому, спробувати зробити те ж саме. Діти, напевно, відчують, що тут, де багато машин, дихається набагато важче. Отже — природа, рослини покращують повітря; машини ж його забруднюють.

Так, шановні батьки, виконуючи наші поради, ви стаєте співучасниками пізнавальної діяльності ваших допитливих малюків. Вони закріплюють та розширюють з вашою допомогою знання, що одержують в дитячому садку, а дорослі "повертаються обличчям" до такої важливої проблеми як екологічне виховання наших дітей, до тих, хто допомагає в її вирішенні, — педагогів дошкільного закладу.

Пам'ятка для батьків 

"Екологічне виховання через виконання трудових завдань та завдань з охорони природи"

· Перебуваючи з дітьми в парку, помилуйтеся його красою, погодуйте білочку горішками. Акцентуйте увагу на тому, що вона жива і також хоче їсти.

· Разом з дітьми уважно розгляньте кімнатні рослини, які є у вас вдома. Доручіть дітям самостійно дізнатися, які рослини більш вологолюбиві, а які менше і полити їх.

· Виконайте разом з дітьми таку роботу: у дві склянки посадіть цибулини, але в одну налийте воду, а в іншу – ні. Далі поспостерігайте за змінами. Висновок зробіть разом з дітьми.

· Пересадіть зі свого городу кущ помідорів чи чорнобривців, а потім разом з дітьми спостерігайте, де довше буде рости рослина – на городі чи у квартирі? Чому?

· Восени, працюючи на присадибній ділянці, зверніть увагу дітей на стан рослинності. Чому зів'яли рослини на городі? Чому опало листя? Хай про все це розкажуть вам діти.

· Поспостерігайте разом з дітьми за мешканцями акваріуму і спитайте в дітей: чому на поверхню води піднімаються молюски? Чи добре живеться рибкам в акваріумі? При необхідності разом з дітьми частково замініть воду в акваріумі.

· Перебуваючи з дітьми на природі, створюйте або використовуйте ситуації, коли дитині слід дотримуватися певних правил поведінки: не кричати й не лякати пташок, не ламати гілок, руйнувати павутиння, не збивати гриби тощо.

Пам'ятайте глибоку народну мудрість: дитина вчиться всього, що бачить у себе вдома.

© 2020 Група №5 "Казковий замок" КЗ "ДНЗ №23 ВМР"
Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати